Intel UHD Graphics 600 w laptopie – wydajność oraz specyfikacja
Spis treści:
Wydajność Intel UHD Graphics 600 jest taka sama jak GeForce 210, który już nieco odszedł do lamusa. Taktowanie 18 jednostek wynosi raptem 700 MHz w trybie turbo. To bardzo niewiele, jeśli chcielibyśmy na naszym laptopie uruchomić jakąkolwiek grę. Z tym możemy mieć więc dość duże trudności. Pozostają nam proste gry przeglądarkowe lub bardzo leciwe pozycje rozrywki stacjonarnej.
Intel UHD Graphics 600 – specyfikacja
Polecane laptopy
Intel UHD Graphics 600 – zastosowanie
Z powodu kiepskiej wydajności, zastosowanie Intel UHD Graphics 600 jest dość wąskie. W benchmarku UserBenchmark układ otrzymał jedynie 37% w zastosowaniach typu Desktop, czyli w standardowych czynnościach domowych. Damy więc radę obejrzeć film czy przeglądać Internet, ale niewiele więcej. Możemy mieć nawet problemy z Intel UHD Graphics 600, by obejrzeć coś w 4K.
W grach z kolei wynik ten spadł już do 12%. Większości gier w ogóle nie uruchomimy. Z Intel UHD Graphics 600 w Fortnite w ogóle nie pogramy, mimo zastosowania najnowszych sterowników. Do gier, w które będziemy mogli pograć na minimalnych ustawieniach, należą:
- World of Tanks enCore,
- Team Fortress 2,
- Dirt Rally,
- Sims 4.
Odradzamy jednak zwiększanie ustawień na medium lub high. Mamy jednak dobrą wiadomość dla posiadaczy Intel UHD Graphics 600. League of Legends powinno się uruchomić i nawet być grywalne – o ile odpalimy program na najniższych możliwych detalach. Niestety, Intel UHD Graphics 600 nie poradzi sobie z CS:Go.
Intel UHD Graphics 600 – wydajność
Wydajność układu jest bardzo słaba. W testach 3DMark Time Spy Score 2560x1440, Intel UHD Graphics 600 uzyskuje jedynie 97 punktów. Brakuje również pamięci dedykowanej dla GPU lub eDRAM, stąd jednostka ma dostęp do pamięci głównej przez procesor. To również wpływa na niską wydajność.
TDP układu wynosi 6 W, przez co widzimy, że jest to układ dedykowany do ultracienkich notebooków lub netbooków, chociaż to nie tłumaczy katastrofalnej wręcz wydajności GPU. Jedyną zaletą jest możliwość obniżenia współczynnika do 4.8 W, dzięki czemu komponent osiągnie większą stabilność pracy i posłuży nam dłużej.
Z drugiej strony jest to jeden z najtańszych GPU, które są umieszczane w najtańszych procesorach. Trudno wymagać od nich więcej w tej cenie.
Intel UHD Graphics 600 – porównanie z innymi modelami
Warto zobaczyć, jak na tle tego układu spisują się inne GPU. Ciekawie będzie wyglądało porównanie Intel UHD Graphics 600 vs Intel HD Graphics 620. Warto również przyjrzeć się pojedynkowi Intel UHD Graphics 600 vs Intel HD Graphics 500.
Jak widać, znajdą się układy gorsze, co nie jest bynajmniej komplementem dla opisywanego to GPU. Pojedynek Intel UHD Graphics 600 vs Intel UHD Graphics 605 pokazał przewagę tego drugiego, choć niewielką. Wniosek z tego porównania jest dość prosty. Jeśli chcemy móc w coś pograć, wybierajmy numery od 620 w górę.
Intel UHD Graphics 600 – w jakich laptopach?
GPU znajdziemy w procesorach takich jak:
- Pentium Silver N5000,
- Celeron N4000,
- Celeron N4100.
Są to tanie jednostki i tego samego oczekujemy też od laptopów. Dobrze prezentują się:
- Acer Swift 1 – mały i poręczny laptop, wzbogacony o 4 GB pamięci RAM i system operacyjny Windows 10,
- UMAX VisionBook 14Wg Plus – również mały laptop do użytku domowego i biznesowego z 4 GB pamięci RAM i wyświetlaczem 14.1 cala,
- HP 250 G6 – nieco większy już, bo 15.6-calowy laptop – tani, ale niezawodny.
Wszystkie z tych laptopów kosztują około tysiąca złotych, nie są więc znaczącym wydatkiem.
Znajdziesz w Morele
Laptopy gamingowe - Laptopy Dell - Laptopy Lenovo - Laptopy HP - Laptopy Apple
Komentarze (0)